Diskuse Turecko, Sýrie 2009

Zuzka  - 15:54 05.04.2009
 
zacina v 18.30. A nikoho nezneuzivas, jinak bych to nenabizela, ne;)
Tomáš  - 15:49 05.04.2009
 
Ja jsem rozhodne pro ctvrtek. At ten vecer máme více kulturní, když už se všichni tak hezky slezeme.
Petra  - 15:47 05.04.2009
 
a od kolika je přednáška?kdyby se mi podařilo přijet už na ňu?:)a zuzko díky moc, já vás nechci zneužívat, ale moje spoje a možnosti pobytu v praze jsou omezené.
Zuzka  - 15:41 05.04.2009
 
Tak ja bych navrhla srazik po prednasce o Hedvabne stezce ve ctvrtek (kam by stejne vetsina z nas tak jako tak sla). Peto, muzes pak prespat u nas.
Co vy na to?
Petra  - 15:33 05.04.2009
 
co si tento týden udělat čas a sejít se?myslím si na naše názory nemůžou vyznít tady na internetový diskuzi a třeba se v lecčem shodujem ale tady to vyzní jinak. vím, že vy se můžete scuknout kdykoliv, ale já jako nepražák pendlující mh-praha-brno to mám složitěší co do ligistiky:)když byste mi někdo poskytl azyl ze čtvrtka na pátek, mohla bych ve čtvrtek podvečer přifrčet do prahy. návrh jeseníků je zatím bez odezvy, takže sraz o víkendu někde u ohně, táboráku, buřtíků, nocleh v přírodě se mi zdá taky pěkná varianta a možnost všechno probrat. co vy na to?
Petr  - 15:27 05.04.2009
 
Jo o tom to je. Ale nepojedes uz dopredu nepripravenej. nepripravenej jsi az kldyz se objevi situace kterou jsi nepredpokladal, nebo proste proto, ze jedes na tak dlouho, ze pripravenej ani byt nemuzes.

Ad offtopic: Naprostej souhlas. Zni to super. Skoro bych rekl, ze to je "plan" (takovej ten plan, co pouzivaji smrtelnici, ne lidi z Iriadoru :-))
Tomáš  - 15:23 05.04.2009
 
Ale jo, v tom se shodneme. Jenze jde o to, ze my prave mame vsechno jiz pripraveny, jidlo sbaleny a uz nic nepotrebujeme, takze nakonec se k tomu kontaktu nedostaneme ;)

Offtopic: krasna diskuse se tu strhla. Mohli bychom tu diskusi nekdy presunout k ohni, burtum a vinku a podebatovat vlastne o tom, co kdo chce a nechce zazit a videt. Jakej kdo ma pohled na cestovani, pac tuto otazku jsme vlastne nikdy neresili a, dle meho nazoru, o sobe v tomto pohledu zase tak moc nevime, jak se nam tu ukazuje :)
Petr  - 15:21 05.04.2009
 
Tak vemem ty baci: Jak nestacilo? A co by jsi teda chtel delat? Sednout tam s nima na zadek a jako oni celej den koukat z kopce dolu na pasouci se ovce?

Promin, ale ja to porad nechapu - chapu, ze by jsi chtel treba poznat to co Synek, ale to timhle stylem proste nejde. Neni cas, je nas hodne, jsme omezeny spojema (letadlo atd.). On mel proste pul roku a za tpoho pul roku mel hrubou predstavu co chtel. Hrozne variabilni.
Petr  - 15:19 05.04.2009
 
To je ale to o cem mluvim - to nemuzes planovat. To proste musi vyjit ze situace. Opet pripominam jak to bylo i na ty prednasce, kdyz uz se tu zminovala. Kdyz mas plan tak to pak vyplyne z toho - kdyz potrebujes prekrocit hranic, kdyz potrebujes jidlo ktery ti dojde, kdyz potrebujes,.... A zase to prirovnam k Rumunsku - jako kdyz jsme potrebovali vodu a baca pomahal, jako kdyz jsmekupovali syr...

nemuzes prijit do vesnice, drepnout na zadek a "hle, jsme tady, rad bych s Vama, lidi, mel kontakt" :-))
Tomáš  - 15:18 05.04.2009
 
tedka jsem refreshnul a cetl Petruv prispevek, takze bych k tomu mel jednu takovou dodatkovou informaci a pak bych to tez, jako Zuzka, presunul na jinou debatu.

Jak, Petre, narazis na poznavani lidi a to, ze ti to Rumunsko uplne stacilo, tak v tomto smeru prave me ten zazitek jaksi neuspokojil. Treba ta vec - "poznal jsem, jak zijou bacove" - ti musim oponovat, ze jsme z jejich zivota poznali taaaaak malinkato, ze bych chtel vice.

Nicmene Zuzka ma pravdu, ze ve vetsi grupe to asi fakt nejde...
Petr  - 15:16 05.04.2009
 
Nahodou prave kdyz zajizdime do tech malych vesnicek a potkavame ty lidi neodlisteny mestem tak celkem poznavame i tu lidovou kulturu.

Ad dalsi mista v Turecku: Vem si co rikal Synek - Pamukale uz je ted jeden chodnicek, jinak zavreny. Kapadokie pry je jen par podemletejch skalnich utvaru, jinak nic moc.

Takze kdyz projdu cast Turecka, tak podle me ziskam celkem slusnou predstavu o tom, jak se tam zije apod. Nedelam si iluze o tom, ze uvidim uplne vsechny zajimavosti toho statu. To ani nejde. Ale na to je zivot moc kratkej, aby clovek videl vsechno. I z Ceskou republikou budu mit do duchodu co delat.

Takze muj pristup je ten videt co mozna nejvic nejruznejsich narodu, statu, krajin,... a kdyz je prilezitost tak toho vyuzit. To je ten muj pohled na vec.
Tomáš  - 15:15 05.04.2009
 
Petr: Souhlasim s tim, ze je nutne si k tomu sednout a probrat, co od toho vsichni cekame a chceme, abychom tedy dohodli par mensich detailu.

Co se tyce vstrebavani kultury. Ja si tez rad odpocinu na horach od vsednich starosti a procistim hlavu chozenim po bohem zapomenutych (a clovekem nedomrvenych) koutech nasi maticky Zeme. Jenom bych k tomuto prvku rad pridal trosku te interakce s domorodci. Jo, souhlas, ze behem 14 dnu s dopravou a vsim se neda stihnout vsechno. To bez debat.

Spise nez poznavani kultury pruchodem mestem a koukani se po pamatkach (coz je taky hezka cinnost), tak mam na mysli tu atmosferu a interakci s lidma jako takovou (to jen, abych presneji vyjadril tu "kulturu", kterou jsem mel od zacatku na mysli a spatne to vyjadril)
Zuzka  - 15:11 05.04.2009
 
Petr ale jo souhlas. Pod mym poznavanim kultury Turecka bych videla spis navstiveni dalsich zajimavych mist (Kappadokie,..). Protoze ve skupine peti lidi do jejich kultury (lidove) fakt asi neproniknem.

Cimz koncim debatu a presunula bych ji na nejaky srazik.
Petr  - 15:09 05.04.2009
 
Jenze do tech hor se musis nejak dostat, prochazis maly vesnicky, kde poznas jak zijou skutecny lidi.
Vem si Rumunsko - Petrosani, Baile Olanesti apod jsme taky prosli. A porpavde - zustat bych tam dyl nez na pruchod do hor nechtel. A myslim ze i dalsi jsme poznali dost na to, aby jsme si udelali nazor - chtela by jsi poznavat kulturnbi krasy Craiovy? Ja teda ne :-)
Ja poznal jak zijou bacove, poznal jsme jak si chodi pro vodu do pullitrovy petky a kolik jeto stoji usili apod. A to mi na poznavani lidi bohate staci. Za tu dobu co jsme tam byli je to myslim habadej.

O Norsku schvalne nemluvilm - zapadni Evropa uz je dost zunitarizovana, takze to nechavam stranou.

Takze naopak ja si myslim, ze kdyz ma clovek za cil treba ty hory, tak cestou k nim, cestou z nich, cestou na nich pozna ty lidi prave nejlip :-)
Zuzka  - 15:03 05.04.2009
 
Peta(r.m.)"Ja bych zase kdyz v tech koncinach budu rad videl co nejvic a co mozna nejrozmanitejsich kultur no ;-)"
Prave kdyz budem ale jezdit jen po horach, z kultur toho moc nepozname, ne?:)
Resit to na diskuzi ano to je blbost. Jak jsem uz navrhovala, chce to prodebatovat z oci do oci.
Muj nahled(zopakuju) Chapu Toma a mam stejny pocit jako on - v Rumunsku jsem byla, ale o tom, jak lidi zijou nic nevim. Jenze poznat, jak se tam zije, se da dobre leda, kdyz clovek cestuje sam nebo ve dvou. Velke grupe se hur dari dostat do konverzace s mistnima.

Ja jsem spis pro to procestovat poradne Turecko, 14 dnu neni moc na to, abychom projeli co nejvic zemi. Rekla bych, ze zajimavych mist tam budou mit urcite dost. Ale opet, ani navstiveni jinych zemi se tedka nebranim.

eh pardon za tak dlouhy prispevek
Petr  - 14:56 05.04.2009
 
Me celkem vyhovuje styl kterym jezdime - odpocinu si od civilizace v horach (s lidma prichazim do styku v praci, veskole, na ulici,.... jsou vsudeee :-)) a druhak poznam kulturu ve mestech kudy prochazime, eventualne vzdycky v poslednich dvou trech dnech, kdy davame kulturni vlozku.

Predstava ze se tyden flakam jen tak po Turecku a doufam, ze nekoho potkam, je trochu zcestna. Tohle musi vyplynout ze situace. Proto takove zazitky pak maji ti, co jsou nekde na mesic apod. Protoze proste nemohou mit sebou dost vseho aby byli sobestacny a vzdy se objevi neco co je treba resit (viz Synek v Iranu - mapy, jidlo, prekracovani hranic...).
Apriori tam nejedes s tim, ze budes interagovat s lidma - to prirozene vyplyne.
Petr  - 14:52 05.04.2009
 
V podstate souhlasim s Radimem - jednak jsme se chtel zeptat, co si pod tim predstavujes, protoze si to nedovedu ted trochu predstavit asi ja. Pak je blbost se k tomu z me strany vyjadrovat.

A druhak maji pravdu Radim i Peta, bude to chtit sednout a zauvazovat (rozumnej ne zaplanovat :-)
Petra  - 14:48 05.04.2009
 
ještě jeden odkaz...http://maps.poehali.org/en/
Radim  - 14:47 05.04.2009
 
Tomas: Na jednu stranu s tebou tvou ideu trosku sdilim (rad bych si ze zemi kde jsme odvezl vic nez vzpominku na hory, socku a nadrazi) na stranu druhou to co od toho cekas povazuju v ramci 2 tydnu za nemozne. Jak konkretne by sis to predstavoval?
Myslim, ze trekovani a poznavani kultury jsou dve hodne rozdilny veci (casove, naplni, financne, pristupove, jazykovy znalost atd.), jsem urcite pro to si nekdy v klidu sednout a dohodnout se (podotykam neplanovat) co od toho cekame, at tady zbytecne neresime veci, co zni sice moc fajn, ale narvat to vse do sebe proste nejde.
Petr  - 14:39 05.04.2009
 
Jo, super.
Na uvodu uz je odkaz.