Rady a tipy

Sýrie – rady a tipy

Víza

            Se Sýrií má Česká republika vízovou povinnost. Vízum se vydává na tři měsíce za částku 700,- Kč na syrské ambasádě, resp. konzulátu. Stačí vyplnit žádost a přijít s potvrzením o vložení peněz na účet – na toto pozor, přímo na konzulátu si od Vás žádné peníze nevezmou a chtějí právě jen potvrzení.  K žádsoti se přikládají dvě průkazové fotografie. Vyřízení trva dle webu ambasády maximálně týden, skutečné vyřízení je obvykle o málo rychlejší. Po dobu vyřízování žádosti zůstává na ambasádě cestovní pas.

Hranice Sýrie – Turecko směrem tam

            Podle několika zdrojů na internetu (například zde http://forum.virtualtourist.com/forum-1814607-1-Travel-Aleppo-1-forum.html) by měl existovat spoj, jezdící dokonce několikrát denně, na trase Gaziantep Aleppo. Nejezdí. Resp. o žádném takovém nikdo neví. Neví o něm dokonce ani v hraničním Kilisu, který je na trase (neví o takovém spojení v bance, v hotelu, v pobočce autobusové společnosti zajišťující spoje do Kilisu a neví o něm ani místní).

            V podstatě Vás všude odkáží na taxi. Jenže minimálně v Kilisu asi nemají taxikáři cestovní pasy a tak Vám rukama i nohama budou vysvětlovat, že mezi městy, mezi kterými chcete svézt, je něco jako státní hranice. Z gestikulace pak pochopíte, že se Vám jako mírně retardovanému jedinci ze střední Evropy snaží vysvětlit, cože to vlastně státní hranice je a že přes něco jako je státní hranice se běžně nepřejíždí. Argument posílí nasednutím na motorku a přivezením kamaráda, který se Vám snaží vysvětlit to samé, ale tentokrát mezinárodně s použitím slůvek my friend, drive, not a border.

            Jedinou možností je tak taxi na hranice (za cenu kolem 15 tureckých lir) a následně stop nebo ochotný místní, který Vás za menší poplatek doveze do prvního města za hranicí, případně až do samotného Aleppa. Přejít hranici pěšky a doufat v sehnání levnější dopravy na syrské straně není možné. Celníci Vás pěšky přejít nenechají – musíte jet. V čemkoliv, ale jet.

            Hranice sestávají z cca 7 různých kontrol. Většinou musíte vylézt z auta, někdy Vám jen otevřou bránu. Překvapivá je zdravotní prohlídka. Netuším, jestli zastihla jen nás v souvislosti s dnes rozšířenou prasečí chřipkou nebo jde o běžnou proceduru. Každopádně o zážitek navíc, při kterém se ale není čeho obávat, pouze měří teplotu a poslechnou si Vás stetoskopem. Důležité je vyplnit adresu v Sýrii. Nezáleží na tom, jestli máte ubytování dohodnuté nebo ne, ale uvést adresu.

Hranice Sýrie – Turecko směrem ven

            Naproti turistickým informacím v Aleppu jsou stanoviště dopravních firem – všech (viz. družení obchodů), přičemž snad všechny prodávají cesty jediného dopravce. Nasvědčovalo by tomu to, že všechny nabízejí stejné časy odjezdů do stejných destinací. Každopádně my jsme objevily tyto spoje:

5:00 každý den Aleppo – Adana

12:00 Aleppo – Antakia (spoj nakonec pokračoval až do Istanbulu)

Cena za spoj do Antakiye byl 350 lir (na jízdence bylo napsáno 255, takže šlo asi o cenu s provizí kanceláře).

            Vzhledem k tomu, že většina kanceláří jsou jen dealeři, nedivte se, že Vás před odjezdem potáhnou úplně někam jinam, aby si opsali pas. To Vás vedou právě do kanceláře té společnosti, se kterou pojedete, ale kterou nemáte v záplavě různých kanceláří šanci objevit.

Výstupní poplatek

            Při výjezdu ze země se platí poplatek 500 syrských lir. Třeba počítat s rezervou. (Dopravák, se kterým jsme jeli po nás chtěl 550 – když jsme na hranicích dostali potvrzení na 500, už jsme neměli náladu se dohadovat, asi šlo o zprostředkování přejezdu hranic v závratné rychlosti půl hodina na transfer za karton cigaret podstrčený celníkovi, když jsou běžné i několikahodinové obstrukce).

Směna peněz

            Je důležité mít drobné euro bankovky odpovídající přesně částce, kterou chcete směnit. V syrské bance, a to dokonce v tak turistickém centru jakým je Aleppo, budou třeba na stoeurovou bankovku koukat jako tele na nová vrata. Resp. ve většině bank. Vyjímkou je Bank of Syria and Overseas, kde Vám bez problému rozmění a vymění.

            Překvapit může tzv. „changing time“, který dle sdělení pracovníka banky zahrnuje dobu od 8:30 do 16:00 hod. Jen v tuto dobu Vám banky vymění peníze.

Obchody

            Obchody mají tendenci se družit. Takže pokud chcete koupit něco speciálnějšího než jen flašku vody nebo nějaké jídlo, můžete si být jisti, že obchod s Vámi hledaným artiklem je v jediné ulici spolu s ostatními obchody prodávajícími tento výrobek. Nikde jinde.

Elektřina

            Na naše poměry relativně často vypadává elektřina. Ve výpadcích není žádný řád, vypadává přes den, v noci, kdykoliv.

Číslovky      

            Naučte se arabsky alespoň číslovky. Je sice obvyklé, že obchodníci mají kalkulačku, na které Vám přepíší cenu, ale například na bazaru, ale i jinde, by jste mohli narazit. A ostatně naučit se 10 cifer, když systém psaní číslovek je stejný jako u nás, není až takový problém. Matoucí je pětka :-)

Oblečení

         Pánové by měly nosit dlouhé kalhoty. Dámy by kromě nohou měly mít zahaleny taktéž ramena (nejlépe nosit dlouhý rukáv) a vlasy.  Pro přejezd hranic jsme tedy zvolili oblečení dle islámské tradice (i přes pěkná 40-ti stupňová vedra), nicméně v centru Aleppa je znát, že turisté na nějaké syrské kulturní zvyklosti celkem dlabou. Byly k vidění slečny v nátělnících, v minišatech, vlasy měla zahalená  málokterá turistka a domorodci jsou na evropský způsob oblékání v takovémto turistickém městě asi zvyklí.

Ceny

(1 Euro = 66 syrských lir)

voda – 25 syrských lir

rychlé občerstvení – 20-50 lir

vstup do citadely – 10 lir student, 140 ostatní nesyřané

poslání pohledu co ČR – 17 lir

večeře pro dva pod citadelou (něco jako u nás na Staromáku) – 1000 lir