Basilej

Basilej je druhým největším městem Švýcarska a jeho jediným přístavem, jelikož leží v místě, odkud je splavný Rýn. Je průmyslovým centrem, což je patrné na charakteru města mimo historické jádro. Tuto tvář města lze nejlépe poznat při cestě k Dreiländerecke, místě setkání hranic tří států – Francie, Švýcarska a Německa. Nejedná se o nikterak zvlášť propagovanou zajímavost Basileje, přesto je turisty hojně navštěvována. Jedinou možností, jak tento kout města navštívit je městská hromadná doprava, konkrétně tramvajová linka číslo 8 křižující město přes několik významných bodů, zastávky Bahnhof SBB či Markplatz, přibližujíc potencionálního zájemce o přechod 3 hranic nejblíže, jak jen je to možné – do její koncové stanice Kleinhüningen. Ta je zároveň stanicí počáteční, umožňující návrat zpět do města. Pěšky by cesta zabrala zhruba 40 minut až hodinu.

            Z historické části Basileje stojí za vidění především Münster či budova radnice na Marktplaz. Münster je katedrálou se zdmi z červeného pískovce a nápadně zdobenou střechou. Stavba sama nese prvky několika stavebních slohů, její vybavení bylo ovšem zasaženo reformací a o většinu z něj katedrála v této době přišla. Samotná stavba je ovšem monumentální. Při prohlídce si nenechte ujít prohlídku veřejnosti přístupné křížové chodby na jižní straně (vpravo při pohledu na čelo stavby) katedrály, plné náhrobků.

            Na náměstí Marktplatz zaujme radnice (Rathaus), která je taktéž z červeného kamene. Nejvýraznějším prvkem je průčelí, zdobené alegorickými postavami. Náměstí Marktplatz je krom tržiště i výraznou dopravní tepnou, když se tu stýkají linky městské dopravy číslo 8,11, 14, 15, 16 a 17 jedoucí do všech koutů města.

            V Basileji je krom historických objektů i mnoho muzeí. Zmiňme například muzeum Jeana Tinguelyho, které je dostupností opět mimo hlavní turistické trasy, ale dosažitelné autobusem, konkrétně linkou číslo 31 z Claraplatz nebo 36 opisující spirálu po městě a končící u již zmiňované zastávky Kleinhünigen. Výstupní zastávkou pro obě linky v případě návštevy muzea je stanice Tinguely Museum. Pro toho, kdo nechce navštívit přímo muzeum se nabízí prohlídka některých kinetických skulptur, kterým se tento umělec za svého života věnoval, na náměstí před Kunsthalle, vystavující moderní umění. Opomenout nesmíme Kunstmuseum, jednu z největších uměleckých galerií na světě.

            Samo město připravilo pro turisty 5 rozdílných variant poznávacích cest. Každá pak ukazuje město z jiného úhlu pohledu. Všechny mají svůj počátek na Marktplatzu a jsou rozlišeny barvami – červenou, modrou, žlutou, šedou a zelenou. Každá je provázena jinou významnou osobností Basileje a především jsou podporovány jak všudypřítomnými ukazateli a směrovníky, tak i informačními letáky či brožurami, které jsou k dispozici v infocentrech (na Bahnhof SBB či Barfüsser-platz).