Muzeum strašidel

Muzeum strašidel je situováno do sklepních prostor pavlačového domu v Mostecké ulici těsně před Karlovým mostem. Celé prostory jsou dedikovány pražským strašidlům a pověstem.

Celá expozice je situována do dvou podlaží. V prvním (to jest přízemí) je pokladna a legendy, které se váží k jednotlivým strašidlům. Celou tuto místnost prostupují "dobové" artefakty, které mají spojistosti s určitými postavami a legendami.Krásným aspektem místa jsou sádrové postavičky, které vystupují ze zdi. Tyto jsou ztělesněním postav, vystupujících v příbězích staré Prahy.

Legendy jsou na oko ledabyle rozvěšeny po místnosti. Je jich tu opravdu úctyhodný počet. Přečíst je všechny, to by bylo na nějakou tu hodinku postávání a okounění. Nicméně nejlepší postavou a legendou je vodník Kabourek, který prý sedí na Kampě a žádá od lidí lahvové pivo. Bohužel si chudákkvůli televizím a rádiím netroufne do hospody, tak je odkázán na milosrdenství kolemjdoucích.

Jsou tu legendy o bezhlavém rytíři, který projíždí oblastí kolem Prašné brány a chodí na pivo v nedaleké hospůdce. Nebo o moralistickém strašidlu, které rdousilo prostitutky v jednom z veřejných domů. Vůbec tu máme zajímavé pověsti. Je tedy ale zajímavým faktem, že většina z nich se točí okolopiva a celého alkoholového průmyslu. Možná bychom jako národ měli zapřemýšlet, jestli společné úsilí v prosazování dobrého jména státu nemáme zapřít čistě o kvalitní alkohol.

Druhou částí expozice je sklepení, kde jsou vymodelována strašidla a výjevy z legend, které bylo možné pročíst o patro výše. Jsou tu oba dva pražští vodníci, bezhlavá herečka Dagmar, strašidlo od prostitutek, bezhlavý rytíř, kostlivec na ohnivém kočáru. Celé toto ponuré představení doplňujechřestění řetězy a hezká temná hudba.

Tuto krásnou atrakci jsme stihli nakonec pouze ve třech - Petr, Pavel a Tomáš. Ostatní byli jinak zaneprázdněni, či se jim nechtělo. Nicméně to byla velice přínosná a vtipná záležitost.