Ženeva

Ženeva, město na břehu stejnojmenného jezera, má výrazný kosmopolitní ráz, který je patrný na každém kroku. Ženeva se svými 180 000 obyvateli je nejenom správním střediskem stejnojmenného kantonu, ale především významným bodem na politické mapě světa coby sídlo mnoha mezinárodních institucí.

Výchozím bodem je hlavní nádraží Gare de Cornavin, které je významným dopravním uzlem i z hlediska městské dopravy. Soustředí se tu trasy linek mířících do všech částí města.

Historické centrum je ovšem dostupné i pěšky a to nejlépe po Rue de Mont Blanc, na které se nachází mimo mnoha obchodů i turistické infocentrum. Ulice ústí až na nábřeží a navazuje na stejnojmenný most (Pont du Mont Blanc). Od místa, kde se ulice stává mostem, vyplouvají výletní lodě na okružní plavby po Ženevském jezeře (Lac Leman). Kotviště nabízí zajímavý pohled na dominantu Ženevy – Jet d´Eau neboli vodotrysk prýštící vodu do výšky 40 metrů. Při cestě do historického centra je možné překonat vodu právě po Pont du Mont Blanc nebo vybrat sousední Pont des Bergeus, který se lomí přes Ille Rousseau nebo Roussoův ostrov se sochou Jean Jacques Rousseaua. V těchto místech se Ženevské jezero stává opět řekou Rhonou, která dále protéká městem.

Za vstup do historické částí města je možné zvolit kteroukoli z přímo mířících ulic. Při cestě k hlavním atrakcím je zajímavé projít skrze Rue de Jean Calvin s domem ve kterém žil tento významý reformátor (Ženeva byla mimo jiné centrem reformace a dnes je sídlem Ekumenické rady církví). Ulice Jana Kalvína vede přímo k katedrále St. Pierre, která je přístupná veřejnosti. Při volbě právě této cesty se objevíte přímo proti čelu katedrály a pokračovat v cestě je rozumně vpravo. Ulička obcházející katedrálu z této strany vede totiž přímo k Hotel de Ville neboli místní radnici. K té přiléhá zbrojnice na jejímž nádvoří jsou vystavena děla v palebném postavení.

Od radnice klesá ulice Rampe de la Treille přímo na náměstí Place de Neuve. Zde se nachází vstupní brána do parku Parc des Bastions, který je místem setkávání obyvatel Ženevy (hned u vstupu se nachází několik obrovských hracích ploch pro společenské hry, konkrétně šachy a dámu), ale především úkrytem památníku reformace.

Městskou hromadnou dopravu se vyplatí využít při návštěvě některé ze vzdálenějších zajímavostí města. Konkrétně se nabízí Centrum pro výzkum elementárních částic (CERN) nebo sídlo Organizace spojených národů (OSN). Do obou je ve vyhrazené hodiny možný vstup veřejnosti.

CERN je dostupný pouze autobusovou linkou číslo 56 (konečná zastávka CERN) jedoucí ze stanice Avanchet. Ta je pak dostupná tramvajovou linkou 14 a 16 a autobusovou linkou číslo 29. Všechny pak projíždějí již zmíněným dopravním uzlem, tedy nádražím (Gare Cornavin). Zajímavostí je blízkost francouzské hranice – zhruba 200 metrů od vstupu do samotného CERNu.

            Sídlo OSN, Palais des Nations, je přístupné veřejnosti z náměstí Place des Nations (které je rozcestníkem i k jiným zde se nacházejícím mezinárodním organizacím, příkladmo Mezinárodní organizace duševního vlastnictví a dalších). Na samotném náměstí se nachází stanice městské dopravy Nations, které je počáteční pro tramvajové linky 13 a 15 jedoucí přes hlavní nádraží a autobusovou linku 22 vedoucí na druhý (jižní) konec města. Je průjezdovou zastávkou i pro mnoho jiných linek, příkladmo autobusovou 11 a 28 jedoucí k botanické zahradě.